Afrika - sny a realita

Ve čtvrtek 28. 3. proběhla na naší škole přednáška na téma Afrika - sny a realita. Přednášku vedl Mgr. Jan Linhart. Vyprávěl nám o tom, jak cestoval po Kongu a jak navštívil Kinshasu, Muandu a další města.  Dozvěděli jsme se o tom, že Afrika má obrovské bohatství a neumí ho naplno využít. Krajina je velmi nádherná a pralesy skvostné. Zajímavé bylo povídání o systému vzdělávání. Že bychom si měli vážit možnosti studovat, protože v Africe není vzdělání běžné. Za studie se platí. I za docházku do základní školy. Většina obyvatel nemá na to, aby poslali svoje děti studovat. I ten, kdo se dostane na střední školu, nemá vyhráno.  Mají tam hodně velké nároky a většina studentů to nezvládne. Měli bychom si vážit, že u nás se může studovat. Dozvěděli jsme se taky o tom, že na trzích bychom si neměli nic kupovat, ani pití a ani jídlo. Nikdy nevíme, co pijeme a co jíme. Konžané jsou velmi zdatní obchodníci a dokáží napodobit originální obaly, uvnitř může být cokoliv.

Nejvíce mě zaujalo, že Konžané jsou velmi ochotní. Vítají nové lidi a dělí se o svoje zážitky a tradice. V každé  situaci si umí poradit. Třeba, když musí projíždět obrovskými kalužemi, protože oni nemají silnice jako my. Jejich silnice jsou jen z prachu, a když zaprší, tak z bláta. Vděční bychom měli být za to, že u nás máme popeláře, protože v Kongu je nemají. Ve městech vznikají  velké hromady odpadků. Když je hromada už moc velká, tak jí polijí benzínem a zapálí. Takže celá města se dusí v kouři a zápachu. Takhle řeší problémy s odpadem.

Afrika je nádherná země, ale hodně se liší od naší kultury.  Myslím si, že bychom se měli vzájemně lépe poznat a vážit si toho, co máme.

Miriam Lencová