Exkurze do ESAB Vamberk

Ve čtvrtek 25. dubna 2019 vyrazili žáci oborů  OP3,OP2, OZS2 a SSS2 na exkurzi do společnosti ESAB Vamberk, která je předním světovým výrobcem svařovacích a řezacích zařízení a přídavných svařovacích materiálů. Tato exkurze byla podpořena v rámci „Dotačního programu Jihočeského kraje: Podpora technického vzdělávání.“

Žáci si mohli prohlédnout výrobu nerez drátu, trubičkového drátu pro svařování elektrickým obloukem, který se používá v lodním a automobilovém průmyslu. Všechny velice zaujala presentace ve zkušebně, kde názorně viděli rázovou zkoušku vrubové houževnatosti a tahovou zkoušku předvedenou na trhacím stroji. Neméně zajímavá byla i názorná ukázka elektrostruskového svařování, která se uplatňuje také v lodním průmyslu. Společnost ESAB se zabývá mimo jiné i robotikou, robotické podavače drátu ESAB podporují procesy MIG/MAG a TIG.

I když cesta z Vimperka do Vamberka a zpět byla poměrně dlouhá, žáci jistě nelitovali a přesvědčili se, že i ve svařování se rozvíjí nové trendy.

2019_04_Exkurze do ESAB Vamberk 03.jpg