Exkurze do jaderné elektrárny Temelín

V úterý 5. prosince 2017 vyjela skupina devíti žáků dvou tříletých učebních oborů Elektromechanik pro zařízení a přístroje (2. ročník) a Instalatér (1. ročník) na exkurzi do jaderné elektrárny Temelín. Pedagogický dozor zajišťoval vedoucí vychovatel domova mládeže pan Jiří Mařík a učitel odborných předmětů Ing. Petr Žuravský.

Exkurze se skládala ze dvou částí. První proběhla v informačním středisku JETE, kde žákům byly promítnuty instruktážní filmy o historii, současném provozu jaderné elektrárny, vysvětleny principy štěpení a ovládání řízené jaderné reakce.

Druhá část exkurze proběhla ve vlastním areálu JETE. Začala v objektu simulátoru, ve kterém jsme se seznámili s průběhem výcviku obsluhy jaderné elektrárny, a to jak sekundární části, tak i primární části, kde probíhá vlastní štěpná reakce. Dále jsme pokračovali prohlídkou chladících věží a energocentra (strojovny). Strojovně dominuje zejména parní turbína, která se skládá z jednoho vysokotlakého dílu a tří nízkotlakých s celkovou délkou šedesát tři metrů.

Exkurze byla vydařená. Žáci se dozvěděli mnoho důležitých informací o historii, provozu a zabezpečení jaderné elektrárny.

Jiří Mařík, Ing. Petr Žuravský