Lilie

Jakožto studentka třetího ročníku na Střední škole a Základní škole, Vimperk jsem měla možnost se zúčastnit natáčení krátkometrážního studentského snímku s názvem Lilie.

Samotné natáčení probíhalo na tvrzi Kestřany ve stejnojmenné obci na jihu Čech a v jejím okolí. Organizátory celé této akce byli studenti Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku, kteří zde natáčeli svůj krátký film na motivy stejnojmenné balady K. J. Erbena ze sbírky Kytice. Režisérem snímku se tehdy stal  mladý režisér Matěj Pichler, který  na naší škole vyučuje.

Při filmování Lilie jsem se poprvé dostala mezi skutečné filmaře a měla tak možnost na vlastní oči vidět, jak vlastně takový film vzniká. Kromě sbírání informací ohledně natáčení obecně, které pro mě - tehdy začínající scenáristku byly velice důležité, jsem si na place vyzkoušela i roli filmové klapky. Tato činnost se mi zalíbila natolik, že se při natáčení klapce i nadále věnuji. Čas strávený se skutečnými filmaři mi však přinesl i zážitek v podobě osobního setkání se známým hercem Petrem Baťkem.

Týden věnovaný natáčený studentskégho snímku utekl jako voda, a tak byl film  nakonec  řádně dokončen a studenti si tak zajistili postup do dalšího ročníku. Já osobně jsem z Kestřan odjížděla plná dojmů a nových informací. I když se od té doby účastním i jiných takovýchto akcí, dodnes se do obce ráda vracím a vzpomínám tak na léto, kdy jsme zde natáčeli. Koneckonců, na první (opravdické) natáčení se nikdy nezapomíná.

Karolína Mašková

Lilie