Lyžařský výcvik

Ve dnech 29. 1. 2018 až 1. 2. 2018 proběhl převážně v lyžařském areálu Zadov lyžařský výcvik SŠ a ZŠ Vimperk pod taktovkou Ing. Martina Frnky, jakožto hlavního vedoucího. Lyžařský výcvik se konal ve spolupráci se Základní školou Stachy, která své studenty vyslala společně s naší školou do šumavských velehor.

První den žáci úspěšně absolvovali (pouze s jednou pohmožděninou) běžecký výcvik přes Pláně na Nové Hutě. Přes mírný počáteční odpor si to všichni náramně užili. Dodnes se smějeme a vzpomínáme na běžecký sjezd u lesíka za Novými Hutěmi. Zde se nám podařilo zachytit na video nevypsanou soutěž o nejlepší pád. Ti, kteří jej měli možnost vidět, si prodloužili život minimálně o 10 let. Po večeři a hygieně na studenty každý večer čekal na ubytovně Svatý Rafael program ve formě přednášek. První den Ing. Martin Frnka děti zasvětil do základů teorie sjezdového lyžování a snowboardingu.

Druhý den ráno jsme se skibusem, kterému se nezavíraly zadní dveře, se studenty již vydali na svah. Nejprve na menší v areálu U Horejšů. Zde jsme si ověřili lyžařské dovednosti všech zúčastněných a žáky rozdělili do skupin podle výkonnosti. Zde musím vyzdvihnout žáka Dominika Russa, který v životě nestál na lyžích a kvůli lyžařskému kurzu napsal Ježíškovi o sjezdové lyže a oblečení. Protože je velmi hodný, samozřejmě je dostal. Bohužel si tím ale vyčerpal dárkový vánoční budget, které měl. Dominik se naučil během krátkých tří dnů, přes interní název tzv. „pluhšus” až po nádherné obloučky s přívratem horní lyže, sjet kopec Kobyla. Večer byla opět připravena pro studenty přednáška, které se chopila paní Mgr. Monika Kotherová, tentokrát o první pomoci. Poté následoval videorozbor sjezdu žáků pomocí elektronické tužky.

Třetí a čtvrtý den jsme už jako parta lyžařských a snowboardových mazáků sjížděli Kobylu jako Ester Ledecká. Kdyby někdo dole rozdával medaile, tak bychom je určitě také dostali. Když nic jiného, někteří se při dojezdu tvářili minimálně stejně překvapeně jako ona. Večer na žáky čekalo překvapení, které nikdo z nich nečekal. Na Rafael přijel sportovec s účastí na různých mezinárodních sportovních akcích, Vimperský rodák a ikona Vimperského sportu. Nebyl to nikdy jiný, než bývalý učitel SŠ Vimperk Ing. Jiří Lenc. Přednesl žákům s praktickými ukázkami vše, co se snad dá o běžeckém lyžování. Poté jsme pro žáky připravili ještě jedno překvapení a to bowling v centru našeho města.

V závěru bych chtěl všem poděkovat za účast, za slušné chování, přednášejícím za jejich přípravu. Mgr. Daniele Reindlové za spoluorganizaci a realizaci kurzu. Také manželům Lence a Martinovi Heidrovým za jejich ochotu a výpomoc v jejich volném čase. A také nějaké vyšší moci, která zařídila úžasné počasí a svahy s minimem lyžařů. Děkuju Vám všem a příští rok se snad opět uvidíme na šumavských svazích.

Ing. Martin Frnka