Řemesla za 1. republiky a dnes

Řemeslo má zlaté dno, aneb řemesla za 1. republiky a dnes v pracovišti Prachatice

15. června 2018 proběhla v naší škole již tradiční akce Řemeslo má zlaté dno, ovšem v trochu netradiční podobě.
Akce byla totiž zaměřena k 100. výročí založení Československa. Proto se mohli návštěvníci, žáci základních škol, kromě tradiční prezentace různých oborů vyučovaných na naší škole, dovědět něco víc o době, kdy vznikla naše republika.
Sledovali tradiční zednické řemeslo, práci instalatérů či pokrývačů, účastnící akce nahlédli do světa virtuální reality a vyzkoušeli si i práci moderátora v televizním studiu. Aby nepřišly zkrátka ani dívky, byl pro ně připraven módní salón s modely první republiky. Zde viděly tvorbu účesů a líčení v duchu 20. let 20. století. Celou akci zakončila módní přehlídka, kde se v dobových kostýmech žáci naších učebních oborů pochlubili svými výtvory a umem.
V průběhu celé akce se mohli zájemci přihlásit do několika soutěží. Jedna z nich byla v pojídání švestkových knedlíků sypaných mákem (oblíbená pochoutka T. G. Masaryka). Další probíhala v řezání latí a zatloukání hřebíků nebo ve slalomu na našem sportovním hřišti.
Někteří návštěvníci se dokonce nechali i nalíčit, učesat a vyfotit v dobových kostýmech a budou mít pěknou památku v podobě historicky vyhlížející fotografie.

D. Pohořalová